Middle School Staff Directory

Administration
Name Title
Kevin Tracey Principal
Matt Mehler Asst. Principal
Art
Name Title Other
Candace Banks Art Teacher Website
Paul Harrington Art Teacher
English
Name Title Other
Gretchen Grant 6th Yellow Team Teacher Aspen Website
Denise Breakall 6th Orange Team Teacher Website
Ryan Donaher 7th Navy Team Teacher
Nicole d'Entremont 7th Purple Team Teacher Aspen Website
Patricia Stephen 8th Green Team Teacher Website
Kelsey Little 8th Silver Team Teacher Website
Connie Gregg English Language Learner (ELL) Teacher
Facilities
Name Title
David Candar Custodian
Charissa Edmonds Custodian
David French Custodian
Brian Sheehan Custodian
Food Service
Name Title Phone
Ken Whittier Director of Food Services 781-275-9129
MaryBeth Kilduff Food Services
Laura Pekala Food Services
Shirley Waters Food Services
Foreign Language
Name Title Phone Other
Sophia Grammenos Teacher (Spanish 6,7,8) ext. 8090 Website
Tracey Greenspan Teacher (Spanish 7,8) ext. 8002 Website
Bonnie Klein Teacher (Spanish 6,7) ext. 8049 Website
Osvaldo Mejia Teacher (Spanish 7) 781.275.1700 ext. Website
Wendy Tanahashi-Works Teacher (French 6,7,8) ext. 8083 Website
Dana Curran Program Director (3-12) 781.275.1700 ext.5500 Website
Guidance
Name Title Phone
Corinne Amirault 6th Guidance Counselor (781) 275-3201 ext. 5231
Maureen McDermott 7th Guidance Counselor (781) 275-3201 ext. 5235
Marcy Beinert 8th Guidance Counselor (781) 275-3201 ext. 5234
Renee Anderson School Adjustment Counselor (781) 275-3201 ext. 5233
Instructional Technology and Library Media
Name Title Phone Other
Kathy Busa Library Assistant (781) 275-3201 ext 2300
Kimberly Comeiro Teacher (781) 275-3201 ext 2300
Derek Johnson Computer Lab Assistant (781) 275-3201 ext 2300
Lynda McGraw Librarian (781) 275-3201 ext 2304
Kristen Tracy Instructional Coach (781) 275-1700 ext 8072 Website
LABBB
Name Title
Patti Eleftheriou LABBB Teacher
Library
Name Title Phone
Lynda McGraw Librarian (781) 275-3201 ext 2304
Kathy Busa Library Assistant (781) 275-3201 ext 2300
Math
Name Title Other
Vincent McGrath 6th Orange Team Teacher
Jeff LoPresti 6th Yellow Team Teacher
Elizabeth Cowles 7th Navy Team Teacher Website
Lindsey Goodhue 7th Navy Team Teacher
Karen Burstein 7th Purple Team Teacher Website
Vanessa Mangini 8th Green Team Teacher
Sara Berinato 8th Silver Team Teacher
METCO
Name Title Phone
Claire Jones METCO Director (781) 275-1700 ext. 3246
Doug Ward METCO Liason/Bus Monitor
Akil Mondesir Assistant METCO Director
Music & Theater Arts
Name Title Other
Nicole O'Toole Program Director of Music & Theater Arts
Amy Budka Music Teacher, Grade 7 & 8 Chorus Director
Jim Felker Grade 7 & 8 Band Director
Evan Grunwald Music Teacher
Brianna Pesce Grade 6, 7 & 8 Orchestra Director Website
Katrina Faulstich Grade 6 Chorus Director
Office
Name Title
Yvonne Cormier Administrative Assistant
Carol Eaton School Nurse
Karen Poli Administrative Assistant
Physical Education & Health
Name Title Phone Other
Libbey Beinert Hunnewell Physical Education & Life Skills Teacher Website
Kenneth Norling Physical Education Teacher
Jackie Supprise Physical Education & Life Skills Teacher Website
Kristofor Olson Teacher Ext. 1904
Reading
Name Title Phone
Andrea Salipante ELA Director
Nuri Barlas 6th Orange Team Learning Strategies Teacher
Alison Breaux Reading Specialist
Rachel LeBlanc Reading Specialist
Katherine Suduko Learning Strategies Teacher
Katie Cardinal Reading Specialist ext. 5203
School Council
Name Title
Kevin Tracey Principal
Matt Mehler
Lauren Noferi Science
Ryan Donaher English
James Nagle Varsity Golf
Science
Name Title Other
Lauren McCarthy 6th Orange Team Teacher
Nadine Coletta 6th Yellow Team Teacher
Barbara Ferri 7th Navy Team Teacher Website
Lauren Noferi 7th Purple Team Teacher Website
Heidi Scaltreto 8th Silver Team Teacher Website
Charles Puopolo 8th Green Team Teacher
Skill Center
Name Title
Jennifer Naylor Skill Center Teacher
Laura Arno Teaching Assistant
Sarah Kaufman Teaching Assistant
Social Studies
Name Title Phone Other
Paula Bakerian 6th Orange Team Teacher
Marie Mallott 6th Yellow Team Teacher
Matt McGonagle 7th Navy Team Teacher Website
Stephanie Callahan 7th Purple Team Teacher (781) 275-1700 ext. 4402
Allison Hammer 7th Purple Team Teacher
Joseph Casey 8th Green Team Teacher
James Nagle 8th Silver Team Teacher Website
Special Education
Name Title Other
Kristin Gibbons 6th Special Education Teacher
Fern Thompson 7th Special Education Teacher
Constantine Georgopoulos 8th Special Education Teacher
Laura Arno Teaching Assistant
Meagan Asp Special Education Teacher - Bridge Program
John Glynn Special Education Teacher- SAIL
Devon Hatch Teaching Assistant
Sarah Kaufman Teaching Assistant
Shanaz Kushki Teaching Assistant
Kimberly Limoli Teaching Assistant
David Malio Special Education Teacher
Darin McDonald Teaching Assistant
Tammy McGeoghan Special Education Teacher
Nathaniel McMillian Teaching Assistant
Kelly McNamara School Psychologist
Erin Murphy Special Education Adjustment Counselor
Michelle Najarian Teaching Assistant
Cheryl Pespisa Special Education Program Administrator
Barbara Roketenetz Teaching Assistant
Virginia Stepper Teaching Assistant
Joseph Vines Special Education Inclusion Teacher
Katrina Wright Special Education Teacher
Erin Wyman Special Education Teacher Website
Melissa Hegarty Behaviorist
Michelle Steingiser Speech Pathologist
Speech
Name Title
Michelle Steingiser Speech Pathologist
Technology Education
Name Title
Tony Ruscito STEM Teacher
John King STEM Teacher